Sunday, January 6, 2013

Wishlist for 2013

Hava günlerdir kapalıydı, nihayet güneş yüzünü gösterdi. Güneş olunca her şey daha bir kolay oluyor sanki:) Bir de balkondan bir gün batımı manzarası var ki; her gün farklı bir renkte, bakmalara doyamıyorum.
Yeni yıl için herkes bir “wishlist” hazırlıyor, ben liste manyağı biri olsam da henüz bunu düşünmeye fırsat olmamıştı; geçen seneki şöyleydi: Link ! İlk kez dün gece aklımdan geçenleri sıraladım; bir kısmı şöyle:
görmek istediğim bir kaç şehir var; oralara gitmek,
istediğim yerde yazı yazmaya başlamak,
daha fazla sanatla uğraşan insanla tanışmak,
Papier Atelier projemizi sınırlar ötesine taşımak,
geniş açılı lens almak,
daha çok fotoğraf çekmek ve sergi gezmek,
bir de daha az hasta olmak.
Sanırım şimdilik bu kadar, esen kalın!

24.12.2012 / Istanbul.
———————————————————————-
Translation:

I adore sunsets! Here the sun is going down in a different color everyday. I have been busy with writing my semester thesis for a while, but yesterday night I started to think about my wishlist for the new year. Here is the list: traveling into NYC and 2 more cities; which are surprises for now, starting to write in a publisher I want, meeting more people who are into art, carrying our paper-project; Papier Atelier into the new lands with us, buying new lenses for my camera, taking more pictures and exhibitions hopping, and feeling more healthy. I think these are enough for now:)

24.12.2012 / Istanbul.


No comments:

Post a Comment

Thanks for sharing your thoughts with me!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...